DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 14.01.2009 20:08:14 

22.pluk SAS -   B Mobility Troop

o SAS

 SAS (Special Air Service) vznikla jako spousta ostatních zvláštních jednotek v období druhé světové války. O vznik základu jednotek SAS se zasloužil poručík David Stirling. Roku 1942 se oddíl rozrostl na 390 můžů a začal se nazývat 1st SAS a jejich primárním úkolem bylo pracovat v týlu nepřítele, od čehož se odvíjel i jejich výcvik a výběr mužů. Jednotky SAS se za druhé světové války účastnily všech bojů při africkém tažení, v Itálii, Francii. Po válce byly všechny pluky SAS rozpuštěny, ovšem během několika měsíců přišlo rozhodnutí, že během příštího konfliktu bude potřeba jednotek zvláštního určení typu SAS a proto vznikl pluk s názvem 21.SAS. V Malajsii v letech 1948-60 vznik 22.pluk SAS.

SAS se dále zúčastnili bojů v Ománu, na Borneu či v Irsku.

Postupem času se SAS postupně přeškolila na jednotku bojující proti terorismu a nutno říci, že na jednotku velmi kvalitní, ne-li vůbec nejkvalitnější. Jejich akce proti teroristům v Londýně (operace Nimrod) byla k nevoli velitelství SAS zmedializovaná, nicméně zde příslušníci SAS ukázali svou naprostou profesionalitu a připravenost.

I přes přes postupný pomalý odklon ke směru protiteroristické jednotky, ukázali SAS, že zůstávají i špičkovými vojáky ve válečných konfliktech, což dokázali celému světu ve válce falklandské v Argentině.

V současné době má SAS tři pluky po asi 700 mužích.

 

Uniforma

Uniformy příslušníků SAS se příliš neliší od standardního stejnokroje anglické armády. Rozdíl poznáme v pískovém baretu s odznakem SAS a nápisem Who Dares Wins a na pravém rameni nošenými křidélky SAS. Při protiteroristických akcích používají SAS černý bojový oděv, černou neprůstřelnou vestu, opasek i boty a výstroj je doplněna ochrannou maskou vyrobenou z černé pryže a černou nehořlavou kapucou. Vzhled příslušníka SAS připraveného k akci je vskutku hrůzostrašný a perfektně plní svůj účel - dát najevo teroristům, že mají co do činění s hrůzostrašným strojem na zabíjení. Tím nemám na mysli, že tito lidé jsou netvoři s úchylkou rozsévat násilí, nýbrž že jsou to lidé naprosto profesionální, plně oddaní své práci, vlasti, svým spolubojovníkům a také dobré myšlence potrestat každou špatnost a nenechat trpět nevinné.

Čest všem takovým.

 

Výcvik

Do jednotek SAS přichází příslušníci ostatních složek britské armády, nemůže se tam objevit nikdo "z neznáma", nýbrž uchazeč musí být "ukován" britským systémem a armádou. Je samozřejmé, že k SAS chodí jen ti nejlepší z nejlepších, jelikož výcvik i práce u takové jednotky vyžaduje opravdu silné, odolné a samostatné jedince.

Výcvik se zahajuje desetidenním výcvikem ve skupinách, při kterém je testována především fyzická kondice. Následuje dalších deset dní, kdy musí uchazeči osamoceně pochodovat po stanovených trasách a těchto deset dní je korunováno

 pochodem dlouhým asi 64 km. Voják nese zátěž asi 25 kg a pochod musí zvládnout v časovém limitu 20 hodin. Na šťastlivce, kteří neodpadli čeká 14ti denní kurz obsahující seskoky, trénink přežití, taktiku boje apod. Po ukončení kurzu dostanou vojáci pískový baret a křidélka SAS, ovšem výcvik pro ně nekončí. Následuje dlouhá řada dalších specializovaných cvičení, kurzů a nácviků, kde se seznamují s novými věcmi nebo se zdokonalují v již poznaných dovednostech (zdravotnický kurz, spojovací kurz, cizí jazyky, pyrotechnika apod.).

Úspěšnost uchazečů činí něco kolem 20 %, což se může zdát někomu málo, ovšem mě osobně se to zdá až příliš :o)

SAS jakožto špičková světová jednotka, musí najít uchazeče nejen fyzicky perfektně připravené, ale především psychicky odolné, přizpůsobivé a samostatné, schopné improvizace, navíc k tomu šikovné, s citem pro situaci a nebezpečí, navíc také inteligentní (musí vstřebat vskutku mnoho informací), schopné týmové práce, obětavé atd. atd. Požadavků je tedy více než dost a nejedná se o požadavky formální, proto je nutné vybrat z uchazečů pouze ty, kteří plně vyhovují požadavkům na náročnou práci.

Obvyklá služba u jednotek SAS je dlouhá většinou tři roky, poté se příslušníci armády vrací ke svým výchozím sborům, což zapřičiňuje, že se SAS neuzavře do sebe a že může své myšlenky a přístup ke službě šířit i do ostatních složek armády.

stále nabíráme nové členy - viz. sekce PRO NOVÉ ČLENY
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek